Asp.Net
12
Haz
2011
Mvc Yeni Proje
Kategori : MvcAsp.NetRazor
Ekleyen : Zekeriya ALAN
Merhaba Arkadaşlar, Web bloğumdaki ilk makaleme başlamadan önce, bloğumu ziyeret eden tüm arkadaşlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Ağırlıklı! olarak işleyeceğim konuların Mvc 2, 3 ve Mvc Razor olmasını planlıyorum, vakit buldukça Mvc ile yapılmış uygulamalarla karşınıza geleceğim. Konumuz Asp.Net Mvc 2 Projesini nasıl oluşturacağımız hakkında. Mvc ye yeni başlayacak olan arkadaşlara kaynak olması açısından faydalı olacağını düşünüyorum, ve yazıma başlıyorum.
Güncel Mvc sürümünü Buradan indirebilirsiniz. Visual Studio veya Visual Web Developer programımızı açıyoruz. File -> New -> Project, bölümünü seçiyoruz.
Projemize isim verip boş projemizi oluşturuyoruz.
Oluşturduğumuz Projemizin içindeki klasörlere ufaktan değinmek istiyorum.
  • Content -> css, resim, tema gibi dosyalarımızı bulunduracağımız alanımız
  • Controllers -> Projemizde oluşturacağımız (sayfaları kontrol) eden sınıfların bulunacağı alanımız
  • Model -> LinqToSql sınıfını ve kendi sınıflarımızın duracağı bölüm
  • Script -> javascript dosyalarının bulunacağı bölüm
  • Views -> Projemizin Ana Klasörlerinin ve gösterimi yapılacak sayfalarımızın bulunacağı bölümümüz
Bu kısa özet bilgiden sonra sıra geldi projemize bir Controller eklemeye. Proje klasöründe gördüğünüz Controller klasörüne sağ tıklıyoruz ve Add -> Controller diyoruz.
Karşımıza Controller'a bir isim vermemiz gerektiğini belirten bir pencere gelecek. İlk Controller'imizin isimini HomeController olarak veriyoruz. Oluşturduğumuz sınıf Controller klasöründeki yerini aldı.
Bu işlemi bitirdikten sonra şimdide yukarıda kısaca bahsettiğim olaya geliyoruz. Ziyaretçilere göstereceğimiz sayfanın duracağı ana dizini oluşturmaya. Projemizde bir MasterPage olmasını istiyorsak Views klasörü altında Shared klasörü bulunuyor, bu klasöre sağ tıklayıp sayfamıza bir MasterPage ekliyoruz.
Views Klasörüne sağ tıklayıp yeni bir klasör oluşturuyoruz Home adıyla, tekrar HomeController dosyamıza dönüyoruz. public ActionResult Index() yazan satırdaki Index() ismide sağ tıklıyoruz ve Add View diyoruz açılan pencerede view name Index olarak karşımıza gelecek, MasterPage'imizi seçiyoruz ve add diyoruz.
İlk kodumuzu yazıyoruz :) Yukarıda HomeController içinde bulunan ViewData["Mesaj"] = "Mvc 2.0"; örneğindeki gibi. Daha sonra Index sayfamıza geliyoruz verimizi gösterecek olan kodumuzu yazıyoruz.
Projemizi Çalıştırıyoruz ve Mvc ye Merhaba diyoruz.

Başka bir makalede görüşmek dileğiyle hoşçakalın..

17 Haziran Cum, 2011 Levent Özel
Çok başarılı bi anlatım olmuş teşekkürler Zekeriya ALAN.
17 Haziran Cum, 2011 Zekeriya ALAN
Teşekkür ederim levent.
17 Haziran Cum, 2011 Fuat Arre
Çok teşekkürler zekeriya hocam..Aklına sağlık.Devamını bekleriz..
17 Haziran Cum, 2011 Zekeriya ALAN
Ben teşekkür ederim. En kısa zamanda yeni makaleleri yayınlayacağım.