Asp.Net
11
Haz
2011
MVC Razor Nedir
Kategori : RazorMvcLinqToSqlView EngineAdo.Net
Ekleyen : Zekeriya ALAN
Merhaba Arkadaşlar, Bu günkü konumuz; MVC Razor Nedir? Razor Microsoft tarafından geliştirilen ( View Engine ) görüntüleme motorudur. Klasik Asp gibi, sayfa içinde kodları serpiştirerek uygulama geliştirmek mümkündür. Razor @ sembolu ile başlar. @{ .. bu bloklar içinde devam eder .... }. Doğru bir kodlama ile mükemmel performan sergileye bilir ;) Razor ile Web ugulaması geliştirecek arkadaşlara veritabanı uygulamalarında LinqToSql ve Ado.Net EntityFramework kütüphaneleri ile çalışmalarını tavsiye edebilirim.
Klasik AdoNet ile de uygulama geliştirmek elbette mümkün, ve ayriyetten :) jquery, mootool gibi javascript kütüphanelerini sıkıntısız kullanma imkanı sunar.
Visual Studio 2010 da Razor uygulamasi, MVC dediğimiz kalıp ile yani " Model View Controller " ile de geliştirilebilir, ayriyeten alışıla gelmiş Asp.Net uygulamaları gibide proje oluşturulabilir. Tamamen kişisel tercihtir.
New Project -> Asp.Net MVC 3 Web Application
veya
New WebSite -> Asp.Net WebSite (Razor)
Tabiki Bunları Uygulamak için :) Microsoft Asp.Net Sitesinden gerekli dosyalari indirmeniz gerekmektedir.

Küçük bir uygulama yazalım, ve Hello Razor diyelim.

  1: @{
  2:   ViewBag.Title = "Index";
  3:   Layout = "~/Views/Shared/_Layout.cshtml";
  4:  
  5:   var text = "Hello Razor!";
  6: }
  7:  
  8: @text
05 Ağustos Cum, 2011 Halit ÇOLAK
Aha, Asp.net PHP gibimi olmaya başlıyor yoksa? Eğer yazdıklarınızı doğru anladıysam php ile aynı mantığa sahip. Ondada istenilen herhangi bir yerde ile başladıktan sonra kod yazılabilinir. Bu anlattığınız örnekte aynı mantığa sahip
05 Ağustos Cum, 2011 Zekeriya ALAN
Evet Halit "şekil olarak" php yide, örnek olarak verebiliriz :)
10 Eylül Cmt, 2011 Ertan ERTEM
Asp.Net WebSite (Razor) da web sayfası eklediğimizde "Place code in separate file" seçeneği gelmiyor. Kod ve dizayn aynı katmanda yapılırsa kod okunurluğu azalacaktır. Ayrıca Visual studio ortamında sayfanın "Design" ekranını göremiyoruz. Yani PHP'deki editörlere gibi oluyor. Örneğin: Oracle NetBeans IDE, zend studio gibi. Benim ASP.NET'i tercih etmemin en büyük sebeplerinden birisi IDE'sinde tasarım ve kodlamayı beraber yürütüyor olabilmemiz ve kod katmanını design katmanından ayırmış olması. PHP IDE'leri sadece kod yönünden iyi. Tasarım için başka bir araç kullanılmasını gerektiriyor (Dreamweaver gibi). Bu yazdıklarım ASP.NET Razor hakkında, ASP.NET MVC Razor hakkında değil. Sizlerin bu konuda yorumu nedir?
12 Eylül Pzt, 2011 Zekeriya ALAN
Merhaba, Ben Çalışmalarımda VS 2010 kullanıyorum. Asp.Net WebSite (Razor) Projelerinde "Place Code in Separate File" ve "Master Page" seçenekleri yeni sayfa oluşturulurken geliyor. Sürüm farkından kaynaklanıyor olabilir. Dizayn ekranı konusunda haklısınız, tasarım ve kodlamayı aynı anda kontrol etmek gerekir. Tasarım için başka araç kullanmayı açıkçası uygun bulmuyorum (dizayn ekranı) var olan durumlarda, Dreamweaver alternatif olabilir ama visual studio ile de tasarımları kolaylıkla yapabilirsiniz. Not olarak: Razor da görünüm modu olmaması bir yandan da faydalı olabilir, artık css kodlamalarına yazılımcılarında ufaktan ağırlık vermesi gerektiğini düşünüyorum. Css bilgisi geliştikçe sayfa görünümünü görmeden bile css kodlarıyla sayfada nasıl bir görünüm oluşacağını anlamak pekte zor olmuyor. İlginiz için teşekkür ederim.